Hitta koder lättare - Använd sök
Är man inte så himla insatt i hur de olika koderna är uppbyggda eller så van vid att söka bland koder, så kan det bli lätt bökigt och snurrigt.
Men, för att underlätta, så kan man använda sig av sökfunktionen som finns i alla webbläsare.
Man får fram sökfunktionen genom att trycka på CTRL+F.
Hur det ser ut, är lite olika beroende på vilken webbläsare man använder sig av.
Jag tänkte visa er hur de fyra vanligaste webbläsarna ser ut, och då är det de senaste versionerna jag använder mig av.
Internet Explorer

Firefox

Google Chrome

Opera

Säg att du ska leta upp koden för wrapper, som jag har gjort på samtliga bilder ovanför, då trycker du på CTRL+F och skriver sen i wrapper i rutan för sök. Om det finns en kod som heter så, så kommer den att markeras så att du ser vilken det är. Tänk på att det kan finnas flera ord som heter så, så klicka på Nästa, eller sök nästa, beroende på vad det är för webbläsare.
På det här sättet så går det väldigt mycket snabbare för dig att hitta de koder som jag hänvisar till om du ska ändra något.
Av de fyra olika webbläsare, så måste jag säga att Opera verkligen är sämst. Man ser inte vilket ord det är som är markerat, och det är riktigt synd.
De övriga funkar kanon!
Jag hoppas att det här hjälper dig lite på traven!
Om du vill se hur det hela funkar, så kolla på min videoinstruktion.
Hur gör man egna designer? jag har försökt två av fem vart bra men resten vart helt upp och ned!
Skulle vara snällt om du ville visa mig kanske flera!
och din blogge super bra!!
jättebra! kan inte du vid något tillfälle skriva lite om hur man anpassar sin bloggs storlek efter andras skärmar lite bättre? jag vet att min blogg ser konstig ut för en del men jag vet inte riktigt hur jag ska göra :/
hur kan man bli bloggdesigner i rampljuset? :)
Jag har ett önskemål.
Skulle du kunna berätta hur man gör en egen bloglovinknapp?? :)
Har du en fråga gällande bloggdesign, så hänvisar jag dig till bloggforumet. Om du bara skriver en kommentar för att göra reklam för din egen blogg/hemsida eller gratissidor, då är det bättre att du låter bli. Jag kommer radera din kommentar så fort jag ser den, och blockera ditt ip-nummer.
Hur gör man videoinlägg ?
hejhej, älskar bloggen, har gett mej så mycket hjälp, jag undrar bara, raden där det står datum, tid, permalink, allmänt, kommentaren och trackbacks ligger i vänster nederkant på varje inlägg och jag undrar hur man flyttar den till höger nederkant? (skriver via blogg.se) skulle vara supertacksam för hjälp:)
Hej!Jag använder blogg.se
och måste ha hjälp med detta:
1.Min profil är borta,vad har hänt hur fixar jag tillbaka den?
2.Ju längre ner man kommer med alla mina inlägg blir dom smalare och till slut e det bara sträck.??
SNÄLLA HJÄLP MIG!!!!
Annons
![]() |
Namn: Melody W Blogg: www.melodyy.se Bloggat sedan: Augusti 2008 Pris för design: 0 - 250:- Om mig: Fd It-ambassadör inom html med för mycket fritid. Älskar att skapa designer och se slutresultatet. Det ger mig en liten kick. Jag arbetar som Depå ansvarig på ett transportföretag på dagarna och tillbringar ganska mycket tid vid datorn kvällar och helger. Jag började designa bloggar för att jag kikade runt och såg en massa fel på många bloggar, som jag givetvis ville rätta till. Jag utvecklas och lär mig nya saker hela tiden, vilket jag tycker är kul. |
AnnonsDet är faktiskt så att precis alla kan tjäna pengar på sin blogg, grejen är bara att komma på ett bra sätt som passar just din blogg.En bra början är att läsa alla inlägg som jag har skrivit här på bloggen om just reklam och hur man kan tjäna pengar på sin blogg.Klicka på bilden nedan och läs vad jag har skrivit...

2010-03-06 12:23:35
sitdowncomedy



8 kommentarer
Videoinstruktion
