5 senaste inläggen
 Annons
Senaste på forumet
Behöver du hjälp?
Forumet är det ställe där du får absolut bäst och snabbast hjälp.
Så, har du en fråga om bloggdesign, gå in på forumet och skriv din fråga där.

Senaste trådarna i forumet:
 Annons
DDB Undrar
Vilken typ av dator använder du nu?
1. Stationär pc
2. Bärbar pc
3. Bärbar mini-pc
4. Stationär Mac
5. Bärbar Mac

Se resultat
Följ DDB
bloglovin

RSS 2.0



Follow designadinblogg on Twitter
Slumpad videoinstruktion
 Annons
Statistik
Antal unika besökare
Online nu:
Idag:
Denna vecka:
Denna månad:
Totalt:
DDB Fanclub
DDB Tipsar
#FFFFFF, #CC00FF, #000000, #CCCCCC, #99FFCC


Svårt att komma ihåg vad just din favoritfärg har för färgkod?
Använd dig då av min färgkarta och få fram antingen namnet på färgen eller hexadecimalkoden för de mest kända färgerna. Här hittar du färgkartan...
Valt inlägg

Allt om länkar

  • Currently 2/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ranking 2/5 (122 röster)

Det finns olika typer av länkar på din blogg. Länkar som hänvisar till inlägg på din egen sida, länkar som går till någon annans blogg, länkar som går till en annan hemsida osv osv.
Utseendet kan du ändra nästan hur mycket du vill på dina länkar och jag försöker göra vad jag kan för att lära dig om detta.

I vissa stilmallar så finns inte den exakta koden med som jag har skrivit i ett inlägg, då får du själv tänka efter lite mer. Om det är något i koden som inte finns, då kan du i stort sett alltid lägga till det själv.

Alternativa menyer
Övriga inlägg för denna kategori

Postat av: Maricel

Hej! Jag har försökt att få en till "side" till min blogg fast på vänstra sidan om du förstår vad jag menar. Jag har testat mig fram men får absolut inte till det. Jag undrar bara ifall du vet hur man gör? Grym sida förresten och jag får tacka för all hjälp jag fått :) /M

http://mariceleriksson.blogg.se
Postat av: Alexandra

ha en superdag! =)

http://norrlandsflickaan.blogg.se
Postat av: sandra

Hejsan! jag behöver hjälp med att sätta en länk under profilbilden en sån rörlig länk du vet om du förstår vad jag menar? titta in http://www.fesan.webblogg.se om du inte förstår vad jag menar! bilderna hon har under sin profilbild.

mvh/sandra

http://sardnas.blogg.se
Postat av: luhluu

Hej! jag har länge nu försökt lägga in en länk i min blogg.du vet en sån där "följ bloggen" bildlänk som länkar till bloggkoll. Men jag begriper bara inte hur man gör! snälla, kan inte du förklara det i ett blogginlägg!

kram lollo

http://luhluu.blogg.se/
Postat av: Rebecca

jag har samma problem som en tjej ovanför här har skrivit. jag vill kunna lägga in länkar som tex bloggkoll och liknande. men vart gör jag detta? tacksam för svar :)

underbart jobb du gör!

http://beccsbox.blogg.se/
Postat av: Carina

Hej,
du har verkligen en superbra blogg om hur man kan förbättra sin blogg. Jag har hittat mycket här på din blogg som jag kan fixa o dona med min blogg till det bättre. Tack för all hjälp!
Bara en fråga: Vet du hur man kan länka till mejlen? Jag menar en del bloggar har så där att man kan klicka på en länktext i stil med "kontakta mig". När man klickar på den länken så kan man sända ett mejl till bloggens ägare. Vad är det för kod då som ska användas? Vet du?

http://inha.blogg.se/
Postat av: therese

Hej,
jag har skrivit till dig förut men fick inget svar. Antar att det är lätt att missa då du får många kommentarer.

Jag undrar vad som har gott snett med min bildlänkning. Jag har en liten bild på några vänner som är länkade till deras blogg och liknande. Länken tar upp hela "side". Jag har testat att redigera med height och width men det fungerar inte. Förut kunde jag ha tre bilder bredvid varandra men nu raddas de upp i vertikal linje. Jag är jättetacksam för svar!

För övrigt: underbar hemsida!

Hälsningar
Therese

http://tescho.blogg.se/
Postat av: silje helene

Hur lägger man in bildlänkning på bloggen? eller asså, hur man lägger in det i som en liten ruta i menyn men html koden till bildlänkningen?

http://siljehelene.blogg.se/
Postat av: Hang

Kan du inte visa hur man får bort understrucket på länkarna?

http://hang.blogg.se/
Postat av: cassie the greatest women in world :O

Hejsan. !

Tackar för en sida som har hjälpt mej underbart grovt mkt.!

jag har några frågor som jag hoppas få svar på kanske i ett inlägg eller något :)

1. om man kollar på min blogg nu har allting hamnat på den vänstra sidan av fönstret . Och jag undrar hur man rättar till det.

2. jag skulle vilja ha sådana "rullgardiner" heter det så? aja du förstår nog. Jag vill ha såna under , senaste inläggen, arkiv, kategorier & länkar bara för att det ser renare ut.

3. Och en sista fråga är hur länkar man till någons sida igenom en bild.

du har säkert skrivit det någon gång men jag hittar det inte, elr så är det jag som är urdålig på att söka.:)

Tacksam för svar .<333

Förövrigt är det är supesida :]

http://cassiiz.blogg.se/
Postat av: Pernilla

Hej! jag undrade bara hur man gör när man skriver en url adress i ett inlägg, hur man får det till t.ex ett namn, så när man klickar på den så kommer man till url adressen?

Skulle bli superglad för svar,
jag har också länkat hit och du finns bland mina länkar:)

http://ssorrry.blogg.se/
Postat av: emy

hej!
hur gör man så att inläggsrubriken blir en klickbar länk? så som Kissie har. ",

http://writtenbyemy.blogg.se/
Postat av:

hur får man texten i headern att bli 'klickbar' igen. Asså länkad till förstasidan i sin blogg?

användarnamn och lösen ch :)

http://chch.blogg.se/
Postat av: L I N A

Hur får man dit en såndära "följ bloggen" ikon på sin sida ? Hittar inte det bland dina inlägg och jag har letat noga & väl. Hjälp mig snälla !

-
Postat av: L I N A

Glömde en grej ..
Hur får man skuggor på bloggen (som om själva bloggen gör skuggor) om du fattar vad jag menar :)

-
Postat av: Nikki

Hur gör man för att få flera länkar på sin blogg som du har här till höger? Med flera olika rubriker.

En annan grej oxå, hur gör man en diagonal länk på headern? Som här http://www.razorlight.co.uk/

http://wirrmo.blogg.se/
Postat av: issa

hejsan, jag undrar om du skulle kunna berätta hur man gör en ikon.. jag menar en liten bild också klickar man på den och då kommer man till nåns blogg ? :) alltså som man kan ha i menyn

http://miniibe.blogg.se/
Postat av: Jennifer

Hej hej (:
Jag har stilmallen "Fashion" och på länkarna är det typ en linje under. Skulle du kunan förklara hur man tog bort den ? :)
Tack på förhand :)

Postat av: isabella

Skulle du kunna lägga upp hur man byter färg påt textrade som det står katergori trackback och sånt efter varje inlägg ? :)

http://isabe11a.blogg.se/
Postat av: Dezdemona

Det blir helt jättefult varje gång jag försöker lägga in en bild som länk i min blogg! När jag skulle lägga in din animerande banner i ett inlägg tex, då blev det bara kod. Det var irriterande.
Men ännu jobbigare är det när jag vill lägga till små länkbilder i sidan av bloggen. Fast jag kopierar exakt den länken jag får av bloggportalen i fråga och klistrar in grejerna som jag tror de ska vara blir det för det mesta bara text. Ibland blir det en bild OCH text. I båda fallen ser det väldigt fult ut och jag vet inte riktigt hur jag ska gå tillväga för att få det bra.

Sen undrar jag om du har skrivit hur man gör för att göra fler länkkategorier? Jag letade lite men hittade inget. (inte genom hela bloggen dock, så jag kan ha missat det. ursäkta i så fall)
Nu står det ju "Länkar" och så är alla länkar där, jag menar om man vill att det ska stå tex Bloggar länkar Bloggportaler länkar Andra sidor länkar

Hoppas du förstår vad jag menar. :)

Trevlig kväll!

http://dezdemona.blogg.se/
Postat av: Dezdemona

ajdå, jag tänkte inte på att det blev fetstil när jag skrev länkar inanför stjärnorna. Det var inte meningen.. haha.

http://dezdemona.blogg.se/
Postat av: Linda

Hej !
Försökte hitta om du redan skrivit ett inlägg om det men jag hittade ingenting.

Jag undrade hur man gör när man skrivit en url adress och vill ändra namn på den till te.x namnet på personen man länkar till. Har testat på ikonen höger om htlm ikonen, men man kanske måste ändra någon annanstans.

http://liinndas.blogg.se/
Postat av: Cristel

Hej! Vet att du har fullt upp men du kan ju svara då du känner att du har tid;

hur gör man för att öppna en utomstående länk i själva blogg-rutan? alltså där inläggen visas? jag har gjort en chat med egen http://-adress som jag vill ska öppnas i själva blogg framet. HUR GÖR JAG DET?

puss och kram

http://cristelles.blogg.se/
Postat av: jenny

Hur gör man så man kan länka till olika saker i själva inlägget? och så man exempel skriver så här "klicka här" så kommer du till .... hoppas du förstår vad jag menar.

http://menjenny.blogg.se/
Postat av: sarah

din blogg är suverän men jag har letat och letat men har inte hittat något tips om hur man skapar en länk i ett inlägg om man vill tipsa om din blogg t.ex så besökarna kan trycka på länken och hamna hos dig. SNälla kan du hjälpa mig?

http://sarahohlsson.blogg.se/
Postat av: Sanna

Hej. Jag håller på att ändra designen på bloggen, och du är verkligen till stor hjälp. Men jag har en liiten liiten fråga. Kan nämligen inte hitta det någonstans på din blogg. Men framför mina länkar i menyn har jag punkter, dvs en punktlista. Och jag vill inte ha den där, hur får man bort den?
Tack på förhand /Sanna

http://tandfeen.blogg.se/
Postat av: Sanna

Hej. Jag håller på att ändra designen på bloggen, och du är verkligen till stor hjälp. Men jag har en liiten liiten fråga. Kan nämligen inte hitta det någonstans på din blogg. Men framför mina länkar i menyn har jag punkter, dvs en punktlista. Och jag vill inte ha den där, hur får man bort den?
Tack på förhand /Sanna

http://tandfeen.blogg.se/
Postat av: Bokmaffian

Hej! ´
Vi förstår inte hur man skapar kategorier under en ny rubrik. Har inte hittat något inlägg om det nämligen och vi skulle behöva lite hjälp. Om du går in på vår sida kanske du förstår mer? Vi vill har kategorier under rubriken "Filmer".
Tack på förhand :)

http://bokmaffian.blogg.se/
Postat av: Elin

hej skulle vilja ha en URL länk i ett inlägg men vill då ändra namnet på länk så ifall jag vill att man ska komma hit t.ex. så det blur URL fast det ska stå DESIGN HJÄLP
I ett inlägg alltså :)
Tack på förhand du har hjälp mig med allt på min blogg

http://elinochnatha.blogg.se/
Postat av: raffa

Du har säkert en massa kommentarer. Men hu gör man för att ha en länk till någons namn.

Till exempel att man trycker på namnet så kommer dens blogg upp. Som tex "raffa" så trycker man på namnet så kommer min blogg upp, hoppas du förstår. Puss!

http://raffaplace.blogg.se/
Postat av: Camilla

En liten fråga! (A)
I ett vanligt inlägg, hur länkar man till en annan hemsida då?

http://camillasvarld.blogg.se/
Postat av: matilda

hej!

skulle du kunna skriva om hur man tar bort, "senaste inläggen" skulle vara jättebra att veta, har letat överallt men har inte hittat något.

http://punkfeber.blogg.se/
Postat av: Anna

Trist också att det inte finns kodmallar på Metrobloggen.se. Eller har jag helt fel?

Postat av: Sara

Hej ! först vill jag tacka för all hjälp jag fått av din blogg, jag har gjort min första egna bloggdesign igår och idag och det hade inte gått utan din sida ! :)

sen vill jag också fråga om du kan berätta hur man ändrar färg på länkarna som visar kommentatorernas hemsidor, jag kunde inte hitta det på din blogg och jag kan inte lista ut hur själv heller ! så snälla kan du berätta hur, eller vars jag hittar det.. :)

ps. du kan kasnke kika in på min blogg och säga vad du tycker om min design.. :) ds.

http://juuuuul.blogg.se/
Postat av: Sanna

Hej! Högst uppe på bloggen ( bloggar på www.blogg.se ) Ska jag skriva en text som sedan ska bli en länk till en sida. T.ex. jag skulle skriva blogghjälp och sedan när man trycker där så kommer man till denna sida www.designadinblogg.se .. Förstår inte riktigt hur jag ska gå till väga! Vore jättetacksam för hjälp! MVH Sanna

Postat av: Emelie :)

Hejsan, Läste förut att du försökte berätta hur man får menyn att följa med när man skrollar men jag hittar inte det inlägget om du kom på hur du skulle berätta det. vill så gärna veta om du har skrivit det eller om det var för svårt att förklara, kram

http://gosiigt.blogg.se/
Postat av: M i Sthlm

Hej!

Försöker fixa bakgrundsfärg på mina länkar i själva inläggen, men när jag pillar med koderna i a och a{hover så får jag bakgrundsfärg på ALLA länkar (i headern, menyn...) och det vill jag ju inte.
Vad gör jag för fel?
Tacksam för svar! :)

http://livetenligtmig.blogg.se/
Postat av: Sara

Hej! Nu har jag suttit och grejat med min blogg hela kvällen och är nästan nöjd. Dock har jag ett STORT problem med inlägglänkarna på förstasidan. Du vet första sidan man kommer till när man går in på min blogg och så finns länkar till senaste inläggen man skrivit. Nu är det så att den taxten är blå för mig och blir lila när man tryckt på den och jag kan inte få det att bli som på alla andra sidor på min blogg då länkarna till inlägg är i stilen arial, svart och brun när man håller över länken och länkarna byter inte färg när man varit inne på dem. Snälla snälla hjälp mig jag blir galen. Kram kram

Postat av: Johan

Hej.
Jag undrar hur man gör ett visst ord som man skriver i kodmallen till länk. Går det?

http://hamelius.blogg.se/
Postat av: emma

Hejsan!
Är en ganska så ny blogganändare men har hittills faktiskt lyckts med det jag vill. Har en fråga angående att lägga in produkter. Hur går man? Det står att man ska gå in på amazon.com för att hämta produkter och sen skriva in ett nummer. Nu e jag inte så haj på sånt här så jag förstår inte vad det är för något nummer. Skulle du kunna vara supergullig och visa ett exemper eller så? :)

http://magicflower.blogg.se/
Postat av: Ronja

Hur gör man för att få en länk i ett inlägg

http://parisdotter.blogg.se/
Postat av: Elin

Jag undrar hur man fixar en youtubefilm in till inlägget? För mig blir det liksom bara en länk, jag fattar inte vart jag ska gå... Kan du hjälpa? :)

http://palmy.blogg.se/
Postat av: Carro

tack för en jätte bra blogg ! har hjälpt mig massor :)

http://carrobarroliina.blogg.se/
Postat av: K

hur gör jag för att länka till en kompis blogg ? dvs att länken syns på min sida. exv under "arkiv"

http://katarinaaaa.blogg.se/
Postat av: malin

Jätte bra blogg asså, har lärt mig jätte mycket :) men en sak jag inte vet är hur/om man kan länka till ett gammalt inlägg, och då undra jag om man kan ändra så att dem "senaste inläggen" är månadsvis? Om du hinner uppskattar jag svar, :)

http://jhms.blogg.se/
Postat av: Madde

Hej!
vill bara börja med att säga;
tusen tack för din sida! a life saver;)
Jag undrar om man kan skriva ett inlägg som alltid är det första som syns när man går in på bloggen? Nu har jag gjort en ny blogg och gjort om i menyn så det passar inte längre att alla inlägg ligger efter varandra, utan skulle vilja ha ett och samma "inlägg" som ligger där hela tiden och att man bara kan klicka sej fram till nya/andra inlägg genom menyn. Går det? Jätte tack för ev svar!

http://okoktmakaron.blogg.se/
Postat av: Lorentzon

Jag tänkte på en sak. Om jag vill ha länkarna tjockare och utan understrykningar hur gör jag då? Vet inte om du skrivit ett inlägg om det men har kikat runt en stund och inte hittat något. Tacksam för svar. :)

http://lorentzon.blogg.se/
Postat av: Vanessa

Hej! jag undrar hur man gör när man skriver en sån där url adress i ett inlägg, hur får man det att stå, typ ett namn eller nått, så när man klickar på den så kommer man till url adressen?

Jag hoppas verkligen att du svarar:)
Ha det bra!

http://krafsen.blogg.se/
Postat av: Sofia

hej jag undrar bara, hur länkar man en bild?

Postat av: Emma

Hej!
Jag undrar hur man lägger in en bild i menyn och sedan göra bilden till en länk till en annan sida. Skulle vilja ha ett par sådana så jag vore väldigt glad om du skrev ett inlägg om det!

http://smultronsmile.blogg.se/
Postat av: Poseur

KAN DU LÄGGA UPP HUR MAN GÖR EN BILD KLICKBAR!?

http://madeulooktoday.devote.se
Postat av: moa

HUR GÖR MAN FÖR ATT FÅ TILL EN BLOGGKOLL-IKON PÅ SIN BLOGG?

http://moooe.blogg.se/
Postat av: Elli

Hur gör man när man ska länka till en annan blogg?

http://annaelinor.webblogg.se/
Postat av: Evelina

Hur lägger ja in en länk i ett inlägg?
försöker leta efter de här,men hiottar inte,tacksam för svar =)

http://evelinaaaaah.blogg.se/
Postat av: Monalisa

Jag fick äntligen bort understrucket på länkarna i meny, men nu förflyttar sig både inlägg och menyraden längst ut till vars en sida (sitter egentligen tillsammans i mitten) när man klickar in på kategorier. Vad gör jag för fel?

http://monaliiza.blogg.se/
Postat av: hur

Hur kan man komma åt dina gamla inlägg från sept, augusti osv. Går ju inte att hitta en länk till det. Kan du lägga in det där till höger om sidan?

Postat av: evelina

HAr skrivit förut men inte fått ett svar,kan du hjälpa mej? hur lägger ja in en länk i ett inlägg. Har letat här men inte hittat. Tacksam för hjälp?

http://evelinaaaaah.blogg.se/
Postat av: tezzan

Hej och tack för en kanonbra guide till det mesta, har bara en liten undran. Hur kan man ändra länkarna som är under sitt blogginlägg?

Tacksam för svar, take your time :-)

tezzan

Postat av: lovisa

hej hej ! hur gör man egna länkar i menyn ?
jag bara undrar :) hör av dej så snabbt du kan

http://sjobloom.blogg.se/
Postat av: lovisa

fattar du hur jag menar när jag säger egna länkar i menyn, jag vill lixom inte bara ha
"2 oktober" eller något sånt jag vill ha
typ olika länkar, det är svårt att förklara....

http://sjobloom.blogg.se/
Postat av: Louise

hej hej, jag har en fråga. Jag har en blomma högst upp på min blogg men vill så gärna ha en bild på mig själv där... och jag undar lite hur man gör... för att länk en bild jag har på datan... asså hur jag får den till att bli en länk på internet. tack! :D

http://exquisito.blogg.se/
Postat av: Petra

Hej!Har letat överallt men hittar inte nåt om det. Ska skriva ett inlägg o tipsa om en hemsia. Men istället för att skriva ut hela adressen som tex (http://www.designadinblogg.se/2008/april/lankar.html) så vill ja bara skriva "Hittar ni HÄR"
o när man trycker på HÄR som kommer man till den länken. Förstår du vad ja menar?
Tack på förhand!

http://poox.blogg.se/
Postat av: Ella

Hei!
Tänkte bara höra lite snabbt om du möjligtvis vet hur man gör för att lägga in bildlänkar direkt under headern? Ja, mellan headern & inläggen helt enkelt. Funderar på om det lättaste kan vara att lägga in en andra meny där, eller har du nån annan bättre ide?
Tack på förhand & för en jättebra blogg!
Trevlig helg!
//Ella

http://ellasliv.blogg.se/
Postat av: Helena

Hej jag har börjat ganska nyligen med att designa bloggen och jag undrar om du har nått bra knep för att få en en youtube-ruta på bloggen? tack för en bra sida du gör bra med hjälp ger den =D

http://helenaudd.blogg.se/
Postat av: Anna

har fått enormt mycket hjälp ;) din sida är mycket uppskattad av mej :D

http://aaaannaaa.blogg.se/
Postat av: Jennifer

nej nu ger jag upp! jag har letat och letat men jag hittar inte nånnstans om hur man länkar till nån/ nått i ett inlägg...!
du förstår va jag menar va? tack och hej leverpastej

http://beennifer.blogg.se/
Postat av: Jen

Jag vill kunna namnge min alänkar i inläggen istället för att bara visa sökvägen, men det fungerar aldrig för mig :-( Hjälp snälla!? :-)

God jul!

Postat av: Jen

Jag vill kunna namnge min alänkar i inläggen istället för att bara visa sökvägen, men det fungerar aldrig för mig :-( Hjälp snälla!? :-)

God jul!

Postat av: Frida

Hej!
Jag förstår att du säkert har fullt upp men skulle vara tacksam om du kunde hjälpa mig med en fråga jag har:
Hur får man fram en sån "youtube"-film på sin blogg så att de som kan komma in på mig kan trycka på play direkt på framsidan av inlägget så att de kan se musikvideon jag har där?

http://fridajosephine.blogg.se/
Postat av: Emeliez

Kan du inte lägga till hur man länkar till en kompis blogg och får upp det i nytt fönster? Jag kunde inte hitta något sånt.


Tack På Förhand.

Postat av: Rebecca

hej! hur kan man få in en låt från youtube på ett blogginlägg?=)

Postat av: Natalie

jag får inte tbx profilbilden, prövade göra en ny blogg, men där hade man int heller nån profilbild. kan du hjälpa mej ? har gjort som du har beskrivit

http://heroinismydrug.blogg.se/
Postat av: Jonna

Snacka om att jag måste vara trög i skallen, försöker och försöker fixa min sida men ingenting händer..

Finns det någon som kan hjälpa mig??

http://enlitenbebis.blogg.se/
Postat av: adele

jag har ett problem.
på min header som jag nyss laddat upp så är det en länk som går till min egen blogg, jag skulle vilja ha bort den men jag vet inte hur man gör, jag skulle bli väldigt glad om du kunde hjälpa mej med dej,

keep up the good work ;)

http://aadele.blogg.se/
Postat av: heidi.

heeeydu, ;)
har du ngt checkt tipps om hur man kan fixxa länkar till "headern" ? :)
shysst om du svara (y) höhö.

kram.

http://klassonheidi.blogg.se/
Postat av: caroline

Hej! Behöver verkligen din hjälp. Ser att många har frågat och jag skulle vilja veta hur man får en bild som man laddar upp i ett inlägg till en länk? Alltså, om man klickar på bilden så kommer det upp ytterligare ett internetfönster.

Tack för en bra sida.

http://temanonsens.blogg.se/
Postat av: sarah

Hur länkar man till tex: andra bloggar MEN får ett annat ord istället för deras adress. Ex: kolla in 'här'. Så kommer man till deras sida. Tacksam för svar. & din blogg är till stor hjälp :)

http://richterrr.blogg.se/
Postat av: Josefine

Hej!
Länkar i meny var det!
Jag designar en blogg, där vill jag inte sätta ut en bild där det står design av Josefine
Jag har lagt in en text och där det står namnet "JOSEFINE" där vill ha ha en länk så man kommer till min blogg. Hur gör man det?

http://emmyjosefine.blogg.se/
Postat av: Fia

Hej!
Verkligen en underbar blogg du har! Stor hjälp för en okunnig som mig :).

Men en sak undrar jag som jag inte hittar på din sida.
Hur kan man göra för att få en "Rullgardins-lista" i menyn? Jag vill ha en till Arkiv och Kategorier för att "korta ner" menyn lite.

Ha en toppenskön söndagskväll!

http://fiansess.blogg.se/
Postat av: Fia

Hej!
Verkligen en underbar blogg du har! Stor hjälp för en okunnig som mig :).

Men en sak undrar jag som jag inte hittar på din sida.
Hur kan man göra för att få en "Rullgardins-lista" i menyn? Jag vill ha en till Arkiv och Kategorier för att "korta ner" menyn lite.

Ha en toppenskön söndagskväll!

http://fiansess.blogg.se/
Postat av: Sandra

Hej du :)
Din blogg har hjälpt mig jättemycket så tack tack :D

Jag undrar om du vet hur man gör så att länkarna i menyn kan "gömmas" under ordet meny tills man klickar på det?
Jag kanske är lite dålig på att förklara men jag hoppas att du förstår.

http://saaandrish.blogg.se/sandra
Postat av: Jennie (ANG3L)

Hej !
Jag hittar inget tips om hur man får länker eller "flikar" uppe i headern. Om det finns något här hade det varit jättesnällt om du länkade till det, annars hade det varit kanon om du kunde fixa ett inlägg om det !
Tack för en superbra blogg !
Kramar Jennie

http://ang3l.blogg.se/
Postat av: Zandra

Underbart jobb du gör! Skulle mest höra (har tittat efter det bland dina inlägg men hittar inget) om du skulle kunna visa hur man länkar en bild? Jag hjälper folk med deras design och skulle vilja ha en snygg logga längst ner i deras meny "design by" eller liknande och sedan att man kommer till min blogg när man klickar där. Har försökt att klura ut det själv men jag får inte ihop det. Tack på förhand!

http://counting.blogg.se/
Postat av: Vanessa

Hej jag undrar hur man skapar olika kategorier i menyn. Kan du visa ett inlägg med det?

http://vanesso.blogg.se/
Postat av: victoria

Hej är det någon som skulle vilja designa min header/banner ? svara på min blogg tacksam för svar!

Postat av: Josse

hej, jag har försökt & försökt, men förstår inte hur man ska göra. skulle bli väldigt glad om du kunde hjälpa mig?.

http://josseeriksson.blogg.se/
Postat av: Sara

Hejsan! Jag undrar om du kan vara så snäll och hjälpa mig med en sak, det är så att jag brukar länka till youtubeklipp och det har inte varit några problem förut, men nu så kan jag inte se dom på min blogg längre. Varför syns dom ej, har du någon aning? Tusen tack på förhand / sara

http://pepsipant.blogg.se/
Postat av: Pernilla

Hejsan och tack för en bra blogg!
Skulle behöva lite hjälp.
När jag länkar i min blogg så syns det inte.
Men klicker jag på kommentera så syns länken.
Hur ska jag göra för att få mina länkar att synas hela tiden?

MVH//Pernilla

http://pernillamariaa.blogg.se/
Postat av: isabella

tja. en liten fråga. kan man länka längst ner till äldre inlägg, som många andra bloggservrar gör?

http://isabellagorloff.blogg.se/
Postat av: lina

Hej :) Skulle du junna skriva om hur man ändrar namnet på en länk i ett inlägg??

http://lliinaaa.blogg.se/
Postat av: Pernillamariaa

Hejsan och tack för en bra blogg!
Skulle behöva lite hjälp.
När jag länkar i min blogg så syns det inte.
Men klicker jag på kommentera så syns länken.
Hur ska jag göra för att få mina länkar att synas hela tiden?
Har försökt att ändra färger m.m, men länken syns fortfarande inte på första sidan.


MVH//Pernilla

http://pernillamariaa.blogg.se/
Postat av: Moa

Hej =)
På min blogg så har jag en fyrkantig box om man säger ^^ OCh jag vill ha en mjuknande (rundad) box ;)
HUr gör man det?
Skulle vara evigt tacksam om du kunde svara! Svara genom att skicka en kommentar i min blogg :)
Ha det bra och tack på föhand! <3

http://moaedberg.blogg.se/
Postat av: Carro

Hejsan! Jag har en liten fråga... Jag har ingen aning vad RSS är! Kan du hjälpa mig med det? Vet inte heller hur jag hittar svar på din blogg, så kan du komentera på min med svaret? Snälla, jag ber dig. // Carro

http://carolinekempe.blogg.se/
Postat av: Rebecca

Hejsan!
Jag undrar om man kan få så det blir som flikar under headern? Där det står tex startsidan och bilder...
tacksam för svar och hälp!
(jätte bra blogg!!)

http://reebeeca.blogg.se/
Postat av: Bea

Hej!
Jag undrar om det under länkar går att skapa olika kategorier och sortera in länkarna under?
(tack för en bra blogg)

http://karenina87.blogg.se/
Postat av: Alba

Hejsan, jag har råkat förstöra länken till kommentarer så det går ej att kommentera.. hur fixar jag det?

tack på förhand /Alba

=)

http://albanav.blogg.se/
Postat av: Sara

Hej! Jo jag undrar hur man tar bort "Till bloggens startsida"?

Skulle bli överlycklig om du svarar!

http://saramunkhammar.blogg.se/
Postat av: Anna

Jag undrar hur man får bort reklamen för google mfl som hamnar under blogginläggen?

Tack för alla tips, din sida är guld värd!

http://lillrakan.blogg.se/
Postat av: Fiffi

Hej!
Hur tar jag bort min "profil text". Du visar bara hur man tar bort bilden :S

http://smilefiffi.blogg.se/
Postat av:

Hejsan. Jag behöver hjälp med att lägga in en sån bloglovin länk så att man kan följa min blogg. Jag är värdelös och fattar ingenting. Du skulle inte kunna förklara hur man gör i ett inlägg ? Tack på förhand.

http://jojew.blogg.se/
Postat av: Julia

Hej!

Jag undrar om du kan skriva här på bloggen hur man gör för att få ett kryss som pil när man håller över en länk (eller i vanliga fall)?

Om du kikar in denna blogg: http://ffamousunknown.blogg.se/

Så ser du att när man håller musen över en länk så blir musen ett kryss. Hur gör man så? :)

http://pheonoma.blogg.se/
Postat av: Ella

Hej :) Jag undrar hur man lägger in en länk från t.ex youtube i ett inlägg så att man kan klicka på play direkt?

http://httpellagrenvall.blogg.se/
Postat av:

Hur gör man en sånn där länk som de står "+ följ bloggen" ?

Postat av: Josefin

Hej, jag undrar om du kan lägga upp hur man gör för att ändra typsnittet på länkar.
MVH Josefin

http://kinglouie.blogg.se/
Postat av: Andrea

Hejsan :-) Innan måste jag bara säga att din blogg är till jättemycket hjälp! :-D Superbra blogg!
Nu till frågan: Kan man ta bort länkarna man har i menyn utan att det händer nåt? Då menar jag länkarna som jag själv inte lagt dit. Tex Allers och Måbra.
Blir glad för svar. :-)

/ Andrea

http://nittiofemman.blogg.se/
Postat av: LINDA

jag har bett om hjälpt med ett problem förut, men inte fått svar. hoppas på hjälp denna gång.

Mitt problem är att jag har länkar under headern. alla funkar bra, förutom länk antalet under "Arkiv". Har ställt in den på att den ska visa 7 månader, men det funkar inte o listan börjar bli lång, vilket i sin tur förstör designen.

Vet du vad som är fel, varför visas fler månader, fast jag ställt in den på att bara visa 7!? TACKSAM om du vill svara!!

http://lindapyykkonen.blogg.se/
Postat av: LINDA

jag har bett om hjälpt med ett problem förut, men inte fått svar. hoppas på hjälp denna gång.

Mitt problem är att jag har länkar under headern. alla funkar bra, förutom länk antalet under "Arkiv". Har ställt in den på att den ska visa 7 månader, men det funkar inte o listan börjar bli lång, vilket i sin tur förstör designen.

Vet du vad som är fel, varför visas fler månader, fast jag ställt in den på att bara visa 7!? TACKSAM om du vill svara!!

http://lindapyykkonen.blogg.se/
Postat av: Cattis

Hej, jag är ganska ny med det här bloggandet och förstår verkligen inte varför det inte blir en länk i mitt inlägg när jag lägger in en webadress? ska det inte bli länk automatiskt? eller så är det säkert nån fin inställning som du vet hur man gör. hoppas du kan hjälpa mig!

http://cattishem.blogg.se/
Postat av: linnea

hej, jag har försökt skriva min fråga på hjälp forumet men kommer inte underfun med hur man gör, vill ej regristrera mig. men den fråga jag undrar är om du kan lägga upp ett inlägg om hur man byter färg på texten i menyn.

tack på förhand L

Postat av: Carro

Hejsan!
Jätte nice design tips!

Jag har dock jätte problem med min blogg just nu,
Kan inte ändra färg på mina inläggs bakrunder,
Kan inte heller få bort ikonen som sitter brevid varje inlägg. Min blogg har blivit kaos! Skulle bli mega glad om du kunde hjälpa mig på något sätt. Skriv gärna ett mejl.

Övrigt hoppas jag du får en fin dag :)

http://asadsong.blogg.se/
Postat av: Elisa

Hej! jättebra tips, tack så mycket! :) jag hara bara en fråga.. när man ska kommentera blogg inläggen är texten"kommentera inlägget" jätteliten och det syns inte vad det står. hur gör jag för att få den större? tack på förhand :)

http://pinkladiies.blogg.se/
Postat av: Michaela

Heej. Min meny i min logg är jättelång, hur ska jag göra för att få den kortare?

http://miichaelaaaa.blogg.se/
Postat av: Ellinor

Hejsan!
Undrar över en grej som jag aldrig får nåt tydligt svar på, så jag tänkte bara höra om du kanske vet! Får man länka till precis vad som helst på sin blogg? Kända personers hemsidor och företagssajter osv..?

MVH Ellinor.

Postat av: Elin

Hej!
Jag har en fråga, som jag verkligen behöver svar på. Har frågat runt, men alla säger att jag finner svaret här, men jag gör inte det!
Frågan lyder då: Hur länkar man en bild i menyn? Jag menar, som t. ex. sarahhedengren.blogg.se har gjort, med bilden på sin kamera. Klickar man på den kommer man till en sida där det står om hennes kamera.

Hoppas du förstod min kassa förklaring och kan berätta hur man gör!

/ Elin.

http://geniet.blogg.se/
Postat av: vickan

Hej! Tyvärr så förstod jag inte Hjälpforumet så mycket. Så om det är okej ställer jag frågan här.
Jag vill gärna ha en bildlänk i min meny. Men inte bara en vanlig, utan en sån som kanske ändrar bild eller något när man har musen över. T.ex att om jag har en bildlänk i menyn som har vanlig färg, och när man tar musen över den för att klicka på länken blir bliden svart-vit.

Om du vill veta vad jag menar så kan du kolla Nevnariens (nevnarien.se) header.

Svara gärna inom kort!
Kram!

http://vickansfoto.blogg.se/
Postat av: bekka

Hur länkar man till ett av sina inlägg?

http://rebeckarannali.blogg.se/
Postat av: sara

jo asså jag gör blogg deigner till andra och jag behöver hjälp med en sak.
asså jag vill gärna kunna lägga in en bildlänk i designerna som länkar till min blogg men jag vet inte hur man gör skulle du kunna förklara hur man gör??

http://sarabc.blogg.se/
Postat av: c

Hur gör att bilden blir en länk. När man klickar på bilden kommer det upp en hemsida tex.

Postat av: Juliatran

Hejsan, jag vill ta bort de där allersförlag, infoblogg.se,måbra,spraydate länkarna.. hur gör man det ? jag har försökt att leta efter de där länkarna, men jag hittar inte :(

http://juliatran.blogg.se/
Postat av: Jeanna

Hej :) jag har en fråga som jag inte hittar svaret på din blogg. Det är själva länkningen på bloggen, alltså denna bloggs länkning är << Desiga Din Blogg>>. Jag vill ha en länkning till min blogg en den ska inte synas på min header eller alls på bloggen.

http://jeaaa.blogg.se/
Postat av: Sofie

Jag har en fråga som rör designen på min blogg och jag kan inte hitta vart man fixar detta. Jo...jag undrar hur man ändrar färg på länken till en persons blogg som har kommenterat på min blogg. Jag har stilmallen fashion och när någon kommenterar där och länkar sin blogg så blir den adressen blå och sedan grön när man sätter musen på den. Hur ändrar man färg på detta? MYCKET TACKSAM FÖR SVAR, DÅ JAG HAR LETAT I EIGHETER EFTER EN LÖSNING PÅ DETTA!

http://sofieeeer.blogg.se/
Postat av: Sofie

Hej! jag skulle verkligen behöva hjälpa med en sak som jag har letat efter jättelänge. jo...jag underar hur man ändrar färg på länkarna till en persons blogg som blir när den kommenterar. jag har stilmallen fashion och där blir länkarna till andras bloggar som har kommenterat min blå och sedan grön när man håller musen på den. skulle verkligen behöva hjälp med detta! TACKSAM FÖR SVAR!

http://sofieeeer.blogg.se/
Postat av: Nathalie | Najtan

Jag undrar hur man får en bild i menyn till en länk?
Jag älskar din sida!

Postat av: Pernilla

Jag har letat och letat och letat. Hur ändrar man text på "kommentera" knappen??!! Super Sida!!

http://nillap.blogg.se/
Postat av: ...

hur lägger man in youtubeklipp på bloggen?

Postat av: Ellen

hejhej <3
hur flyttar man Trackbacks,Kommentarer,ermalin osv att flytta så att de är i mitten??

//Ellen

http://preciiouselliz.blogg.se/
Postat av: gisela axelsson

hejsan! tack för en bra blogg! jag skulle vilja ändra länkarna i min side till bilder som man klickar på för att komma till länken, hur gör man detta? jag hittar det ingenstans i bloggen! tack i förhand! :D

http://giselaaxelssson.blogg.se/
Postat av: SveaJ

Tack tack tack!!! perfekt till min blogg =)

http://sveaj.blogg.se/
Postat av: elsss:)

hur gör mn så att det är som en spcifik liten grj i headern som är länken? Till exempel som på deras: www.ewezi.blogg.se
och
www.lillskitrus.blogg.se

/kram elsa:)

http://elsssrosss.blogg.se/
Postat av: elin

Tack för en super bra blogg, MEN jag måste fråga de här med dropdown meny för de funkar inte så bra för mig ^^ eller den syns perfekt på första sidan men när man sedan trycker på något i menyn försvinner den när jag kommer till de inlägget, förstår inte vad jag har gjort fel. Tack i förhand, kram elin (:

Postat av: vii ^.^

Heej hur får man bloggen sådär super lång som nästan alla stora bloggare har tack på för hand;D

http://notise.blogg.se/
Postat av: toni!!

tacktacktack för den här sidan! du är bäst! :*

http://gaylien.blogg.se/
Postat av: Bea

Jag vill bara tacka denna UNDERBARA sida och den har verkligen HJÄLPT mej med min blogg

ETT STORT TACK !

http://bealiindh.blogg.se/
Postat av: Erik Thorsell

Hej,
Jag har följt din blogg ett bra tag och du ska ha stort tack för allting du hjälpt mig med. Nu vart det så att jag satt och kände att jag inte ville ha kvar min "Twitter-update" i menyn och gick glatt in i kodmallen och tog bort den. DOCK så måste jag ha tagit bort något mer, för de länkar som står under "Senaste inlägg", "Arkiv", etc. har ändrats. Vid hovring så är de gröna (som alla andra länkar) istället för rosa som de var från början. Samt att de har fått en prick framför sig (som punkt-lista i Word). Detta gör även att de tar upp väsentligt mycket mer plats och jag har letat febrilt efter den kodbit som jag måste ha tagit bort på något sätt.
Jag hoppas verkligen att du tar dig tid att svara, det vore guld värt, jag måste i säng nu men jag ska personligen göra vad jag kan med. Vill så oerhört gärna undvika att återställa kodmallen, det blir så oerhört mycket mer jobb dåe.
Ha det så jättebra och så hoppas jag att du har lust att hjälpa mig!
Frid !

http://erikthorsell.blogg.se/
Postat av: Anna

Jag försöker att bestämma ordningen på mina kategorier. Hur gör jag det på bästa sätt? :)

http://sabben.webblogg.se/
Postat av: Eriiza

Hej,

jag har lagt märke till att om man har t.ex 13 inlägg som visas högst så kan man på vissa bloggar klicka på en länk längst ner på sidan, som det kan stå "Tidigare inlägg", men jag undrar hur gör man en sådan, utan att behöva klicka på en månad ?

Du kanske redan har lagt upp ett inlägg ang. detta, men jag hittar det inte. =O

MvH Eriiza

http://eriiza.webblogg.se/
Postat av: Nonblonde

hej! Jag undrar om de finns någon möjlighet att lägga in en länk till äldre inlägg som det finns på andra bloggdomäner men inte på blogg.se.

http://nonblonde.blogg.se/
Postat av: Johan

Hej! jag har blivit medlem på hemsidan bloggregistret.se och blivit godkänd av dom, så dom har skickat en länk som jag ska lägga in på min hemsida, elr ja en länk i form av en ikon och jag har lagt in den på mn blogg under "länkar" men jag vill ha den högre upp i menen typ under min profil bild som jag har sett många andra som har. Hur gör man det? du får gärna maila mig svaret! Och förrästen, grym blogg du har! har hjälpt mig jätte mycket. Mail: xscreamaimfire@hotmail.com

http://ochjohaan.blogg.se/
Postat av:

Hej, hur sätter jag in länken bloglovin på min blogg? det funkar inte på mig har försökt i x antal ggr nu..:/

http://susanxo.blogg.se/
Postat av: EmmA

Jag undrar hur man lägger upp en musikfil i en blogg som andra kan ta del av genom att högerklicka och spara som. väldigt tacksam för svar :)

Postat av: Typkatt.blogg.se

Hej på dig hoppas de är bra med dig :)<3
Jag vill bara tacka för allt du har gjort min blogg underbar :D

http://typkatt.blogg.se/
Postat av: Marlene - Mamma till Ned <3

Hej!
Kan du inte lägga upp hur man får linjer både ovanför och nedanför länktexten när man håller muspekaren över?!
Mvh /marlene

http://marlenesliv.blogg.se/
Postat av: Emeli

Hej, först måste jag säga tack för att du har skapat en så smart blogg jag har lärt mig massor från din blogg. Men nu har jag ett problem som jag har försökt åtgärda men inte lyckas: Alla mina länkar i menyn har fått en annan typsnitt och färg, det blev så när jag försökte flytta ner "sök i bloggen" längst ner. Så jag flytta upp den igen men länkarna på menyn ser fortfarande lika fula ut. Sen om man går in på en kategori eller i arkiv så är menyn som den ska vara, men jag vill att den ska se lika dan ut på startsidan. vad kan jag ha gjort fel? Tacksam för svar och hjälp snälla :) ha det bra annars

http://inhaati.blogg.se/
Postat av: emelie dillner

hej! någonting har hänt med min blogg. designen ändrar sig, det går inte att kommentera och allt är huller om buller.. vad gör jag? hjälp mig!!

Postat av: Tessa

Hej! Ja har undrat länge att hur får man en bild i inlägget o synas på blogkoll. Vet du va ja menar? T.ex. gästbloggens inlägg har alltid en bild i rutan var man slipper till inlägget. Ja sku vara jätte glad om du tipsade mej via email! :) tack

http://tessatarr.blogg.se/
Postat av: Lovisa

hej jag undrar hur man kan göra sådana länkar som du har? Alltså när man har mouseover och bakgrunden vid texten blir grå och texten vit`?

http://lollsen.blogg.se/
Postat av: W I L MA [kan man kalla det fotoblogg?]

Hej! :D
Din blogg är jätte bra. :)
Men jag skulle behöva lite hjälp med en grej...
Jag skulle vilja lägga in en länk i menyn, t.ex. om man har skrivit ett inlägg om sig själv, och vill att man ska kunna klicka på t.ex. "läs mer om mig här" i menyn så att man kommer till det inlägget?

http://wilmastranne.blogg.se/
Postat av: Sofia

hej! jag undrar hur jag lägger in en länk längst upp på min meny där det står "till startsidan". hittar det inte någonstans. tack för superbra guide till hjälp!

http://heartbreakstory.blogg.se/
Postat av: NINNIE

Hejsan! :) Jag har en fråga och du verkar ju vara väldigt bra på detta! Det är så att när jag kollar på min blogg så när man rullar längst ner så går det inte att byta till tidigare inlägg...?? Är det så för mina läsare oxå då? Vore ju tråkigt om dom måste sitta och klicka på kategorier så fort dom vill titta igenom veckan som gått.... Finns det någon kodrad man kan lägga in för att man ska kunna byta sida i bloggen till tidigare inlägg?

Tack för en bra blogg såklart! :) KRam/Ninnie

http://ninniesodergren.blogg.se/
Postat av: Rebecca

Hejsan ! Jag har ett fett problem när det gäller länkar och grejer på min blogg. Det går bland annat inte att söka i "sökfältet" och ingen av mina månadslänkar i arkivet leder någon vart. Vad ska jag göra? Ytterst tacksam för svar :)

Postat av:

det funkar inte :O

Postat av: Josephine

Hej! Jag undrar om du skulle vilja hjälpa mig med min blogg? Jag behöver verkligen expert hjälp. Adda min msn mistoi@hotmail.com så kan vi prata mer och du kan få mitt lösenord till bloggen! // Mvh Josephine

http://designzebran.blogg.se/
Postat av: Johanna

Snälla hjälp mig! Jag har gjort nåt konstigt så det är prickar/punkter framför alla länkarna i menyn. Vet du hur man tar bort dem? Skulle uppskatta det så himla mycket så du fattar inte!!

http://johannamj.blogg.se/
Postat av: Fanny

Jag vill bara säga att du har varit till stor hjälp när jag ska fixa min blogg!
*Men var ändrar man färgen på länkarna i kommentarerna? Och hur ändrar man bakgrundsfärgen "där kommenterarens" namn står?* :)

http://komigenfanny.blogg.se/
Postat av: dionne

och hur ndrar man storleken på länkarna i menyn och under inläggen för mina är typ pyttesmå!

http://dionnesecret.blogg.se/
Postat av:

kan du inte göra så att din sida ser ut som den gjorde förr innan du gjorde om den nu? det är mycket mycket lättare då att fatta blogg-design grejerna!

Postat av: Snow

Tack så himla mycket för en underbart hjälpsam sida. Skulle aldrig lyckats få till utseendet på bloggen utan din hjälp! :)

http://eagleeeys.blogg.se/
Postat av: Linnéa

Hej, jag har ett problem. Jag har nämligen utan att veta när eller hur tagit bort länken så man kan kommentera mina inlägg. Vet inte hur jag ska få tillbaka det för det vill jag. Har du någon idé? Måste ha vart när jag designat bloggen lite nu och då..

Tack på för hand!

P.S riktigt bra blogg

Postat av: Johanna

Åhhh, tack så mycket för all hjälp!

http://johannafyra.blogg.se/
Postat av: Matilda

Hej, jag har ett problem. Du vet man kan ju lägga in flera youtube klipp d.v.s låtar & sånt. Men när jag lägger in flera låtar från youtube & sparar så när det kommer upp på bloggen så kommer det bara 1 youtube klipp. Även fast det står vid inlägg att det ska vara kanske 4 stycken. Jag vet inte om du kan hjälpa mig men skulle vara väldigt tacksam om du iallafall försökte. tack på förhand :)

http://babiilove.blogg.se/
Postat av: Jessica

Jag har försökt på alla möjliga sätt men jag förstår inte hur man lägger in egna klipp på bloggen. Allstå inte youtube klipp, men egna. Någon som vet hur man gör de? :) Vore otroligt snällt om någon kunde förklara det för mig! / j

http://jeesssicaa.webblogg.se/
Postat av: felicia :)

hej! jag undrar hur man får så att det står "följ mig på bloglovin" och så kan man trycka på det så kommer man till bloglovin ;) förstår du? jag menar inte i ett inlägg utan typ i menyn eller nåt. hoppas du fattar ;D

http://feliiciamaria.blogg.se/
Postat av: Andreas

Hej, har en fråga om mina länkar.
Hur skriver man ett eget inlägg som bara ska visas när man trycker på en utvald länk. och inte på framsidan som ett vanligt inlägg.
går det inte att skriva inlägg som inte visas som vanligt utan endast på en länk?
Mvh Andreas

http://travdraget.blogg.se/
Postat av: Miyu

Hej! Jag undrar om man kan ändra så att länkarna öppnas i en ny flik i stället för i samma fönster eller ett helt nytt fönster?

Var snäll och svara på det här via mail!

http://lovelipop.se/
Postat av: sabina

Jag har gjort en dropdown och det funkar nästan, den sitter på rätt plats och allting men när man klickar på en av länkarna så händer det inre, varför blir det så?

http://sabinastankar.blogg.se/
Postat av: Ellen

hej, jag fixade klocka på min blogg, och helt plötsligt försvan alla länkar som sitter i arkivet m.m. Typ som tjejen över problem. Skulle vara jätte snällt om du hjälpte till :D

http://ellenahlgren.blogg.se/
Postat av:

hur lägger man in vanliga klipp utan att lägga in dom på youtube ?

Postat av: Joy

hej, jag testade hur det skulle se ut med länkar i headern men nu får jag inte bort dom... vad ska jag göra för att bli av med dom?

Postat av: Susanne

Hej,
vilken bra sida - tack för fina och bra tips!
Det jag skulle behöva är en länk i min meny till min mailadress. Jag ser här att du visar hur man lägger in länken i kodmallen - men vad skriver jag för "länknamn" för att en ruta med min mailadress skall dyka upp??

Vore tacksam för guidning :))
/Susanne

Postat av: Anna

Hej jag undrar hur man fixar så att man får länkar längst ner där det står äldre inlägg och nyare inlägg. Förresten så funkar det inte att söka i din blogg fast det vet du kanske redan :) Vore hemskt snällt om du kunde hjälpa mig iaf!

http://annassuite.blogg.se/
Postat av: amanda :)

Hej! vilken bra sida du har!
jag har en liten enkel fråga, Hur gör man kategorier? för man går väl in på 'Blogg' & sedan 'Kategorier' ? &sedan vet jag inte mer.
& vad menar dom med "Ange upp till fem URL:er att pinga ?

Tack i förhand för svar!

Pusss / A

http://amandazj.blogg.se/
Postat av: Beccy

När jag lägger in tex en länk till nån annans blogg i ett inlägg och sen klickar på den kommer jag bara till page not found! hur kommer detta sig?

http://http://beccys.webblogg.se
Postat av: irriterad !

assååå, det är nått fel, jag gjorde precis en ny blogg ( IGEN ) men man kan inte logga in på den, aså dom säger lixom att det är fel lösenord, men det är ju inte det !!!!!

e devote bättre tror ni ??

Kommentera inlägget här:

» Du kan modifiera texten lite i din kommentar om du vill, genom att använda ett par kommandon:

fetstil - *din text*
understruket - _din text_


Har du frågor som handlar om bloggdesign, så ber jag dig att registrera dig på mitt bloggforum, och skriva din fråga där istället. Bloggforumet är kanon om du vill få snabb hjälp. forum.designadinblogg.se

Vad heter du?:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

Adress till din blogg/hemsida:

Skriv vad du har på hjärtat:

 Annons
Bloggdesigner i rampljuset
Namn: Nina
Blogg: nninahs.blogg.se
Bloggat sedan: Jag har bloggat sedan i september 2009
Pris för design: Gratis
Om mig: Jag är en tjej på 12 höstar som bloggar. Jag gillar att trixa och fixa med bloggen! Och har nu börjat göra designer. Min blogg handlar om allt från himmel till jord. Besök gärna mig :)
 Annons
Tjäna pengar på din blogg
Skulle du vilja tjäna pengar på din blogg?
Det är faktiskt så att precis alla kan tjäna pengar på sin blogg, grejen är bara att komma på ett bra sätt som passar just din blogg.En bra början är att läsa alla inlägg som jag har skrivit här på bloggen om just reklam och hur man kan tjäna pengar på sin blogg.Klicka på bilden nedan och läs vad jag har skrivit...